Home Up 1821 &  .

Aziz Istanbul

    Home Up

 

Sana dün bir köprü altından baktım aziz Istanbul

Gül Doğay - Yücel Tunca

Birincisi, ikincisi derken şimdi de üçüncüsü ile gündeme gelen Boğaziçi'ne takılacak 3. "gerdanlık", artık kimilerinin gerçekten de boğazını sıkmaya başladı. Bundan dört yıl önce yani 1998 yılında Arnavutköy-Kandilli arasında yapılacağı açıklanan 3. köprüye bu yıldan itibaren başta Arnavutköy halkı olmak üzere birçok politikacı, sanatçı ve istanbullu karşı çıktı, çıkmaya da devam ediyor. Yetkililer kimi zaman köprü güzergahının henüz belli olmadığını açıklasalar da "Semt Girişimi", köprünün Boğaziçi'nin neresinde geçerse geçsin karşı çıktıklarını ve çıkmaya da devam edeceklerini ısrarla vurguluyorlar.

Arnavutköy halkının 3. köprünün gündeme gelmesi ile aynı dönemde oluşturduğu ama konuya duyarlı birçok kişi tarafından da çalışmaları desteklenen "Arnavutköy Semt Girişimi" geçtiğimiz ay milletvekillerine verdikleri bir brifingle köprü yerine tüp geçidi savunduklarını tekrar dile getirdiler. Brifinge birçok komisyon üyesinin yanı sıra 11 Istanbul milletvekili de katıldı. Arnavutköy halkı şimdilerde Bakan Abdülkadir Akcan'ın Istanbul'a gelerek köprüye karşı bilim adamlarını dinleme sözünü ne zaman yerine getireceğini bekliyorlar, işin siyasi düzlemde en ilginç tarafı ise her ikisi de aynı partiden olan (MHP) Bayındırlık ve Imar Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığının konuya getirdikleri çözümün birbirine tamamen zıt olması. Bayındırlık Bakanlığı 3. köprünün yapılması gerektiği ve zorunluluğu üzerinde dururken, Ulaştırma Bakanlığı tüp geçit konusunda ısrarlı tavrını sürdürüyor.

ANADOLU HISARI - BOSPHORUS - ISTANBUL    ANADOLU HISARI - BOSPHORUS - ISTANBUL

Köprüye hayır, tüp geçite evet

3. köprünün yapılmasına karşı çıkan semt halkı ve bilim adamı, köprünün yapılması için hiçbir yasal dayanak olmadığını savunuyor. Öyle ki 3. köprü Nazım imar Planı'na, Boğaziçi Yasası'na, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na, Kültür Bakanlığı istanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Avrupa Yerel Yönetimler ve Özerklik Şartı'na göre yapılamaz.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre 3. köprü, bakanlık tarafından ulaşımı rahatlatacağı söylense de rahatlatmayacak ve 3. köprü yapılacak son köprü olmayacak. Prof. Dr. Evren Güngör, yapılan her iki köprü geçişinde de özel otomobillerin ağırlıkta olup, toplu taşımanın tamamen göz ardı edildiğini belirtiyor ve "Eğer otomobiller değil de insanlar gözetilseydi; Boğaziçi Köprüsü'nden şu anda iki köprünün taşıdığından daha fazla yolcu taşınabilirdi. Açıldığı 1973 yılından bugüne; Boğaziçi Köprüsü'nden geçen taşıt sayısı 14 katına çıkarken, yolcu sayısı ancak 2.5 katına çıkmıştır. Boğaz'ın iki yakadaki raylı sistemlerle bütünleşmeyi sağlayacak biçimde demiryolu geçişine gereksinimi bulunmaktadır. 3. köprüden demiryolu geçişi de sağlanacağı söylemleri ise karşı çıkışları yumuşatmaya yönelik bir taktik olmaktan başka anlam taşımamaktadır. Köprünün ortasına rayları koymak demiryolu geçişini sağlamak için yeterli değildir" diyor.  

MEGA REVMA - ARNAVUTKOY KOYU - ISTANBULBakan tarafından 2005 yılında tamamlanacağı açıklanan 3. köprünün kamulaştırma bedeli hariç ihale bedeli yaklaşık 720 milyon dolar. Birçok bilim adamı ve ulaştırma bakanlığınca yapılan araştırmalar sonucunda yapılacak olan demiryolu boğaz tüp geçişi ise, demiryolu banliyö hatlarının metroya dönüştürülmesi ile birlikte gerçekleştirilecek ve Gebze Söğütlüçeşme Üsküdar Sirkeci Yenikapı Halkalı arasında trenler 2 dakika aralıkla çalışarak saatte tek yönde 75 bin kişiye hizmet verecek. Araştırmalar bu rakamların 2x3 şeritli 10 adet karayolu köprüsü ve karayolu tüp tüneline eşdeğer bir kapasitesi olduğunu ortaya çıkartıyor.

 

 

Home ]
Last modified: 22,  2021