Home Up ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΕΙΚΟΝΕΣ 1821 &  Μ. ΡΕΥΜΑ

Bazilika'da

    Home Up

Aziz Yuhanna Anısına Ayin
Bergama Bazilika Kilisesi'nde, Aziz Yuhanna'nın anısına düzenlenen ayini, İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos yönetti. Ayine çok sayıda Hıristiyan din adamı da katıldı. Patrik I. Bartholomeos, dinler arası hoşgörünün önemini vurguladı.
Demokrat Aliağa
10/05/2004    
Ali Osman KARATEKİN
 
Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisi olarak kabul edilen ve İncil'de de ismi geçen Bergama Bazilika Kilisesi'nde, Aziz Yuhanna'nın anısına önceki gün (Cumartesi) bir ayin düzenlendi.
Mısır Tanrıları Tapınağı olarak inşa edilen ve Bizans İmparatorluğu boyunca kilise olarak kullanılan kilisedeki ayini, İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos yönetti.
Ayine, Patrik I. Bartholomeos'un yanı sıra Midilli Metropoliti İokovos Frentzis, Bergama Metropoliti Ioannis, Paris Piskoposu Gabriel, Tiba Metropoliti İeronimos ve Metropolit Apostolos Daniilidis ile Midilli Valisi Pavlos G.Vogiatzis eşi Despina Vogiatzis de katıldı.
Törende, Yunanistan, Midilli, İstanbul ve İzmir'den yaklaşık 80 kişi de hazır bulundu.
Bazilika Kilisesi'ndeki ayin hazırlıklarını, Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası yaptı.
Törende Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önce havarileri ile yediği 'son yemek' de temsili olarak yeniden gerçekleştirildi. Hz. İsa'nın 'son yemek'te havarilerine söylediği, "Bu ekmek benim vücudum, şarap da kanımdır" şeklindeki konuşmanın tekrarından sonra, Bartholomeos'un, dualarla hazırladığı ekmek ve şarap diğer din adamlarına ve konuklara dağıtıldı.

 
"Türkiye'de din özgürlüğünün göstergesi"

"Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisi olan Serapis Tapınağı, 600 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene 8 Mayıs'ta bir Hıristiyan cemaatinin ayin törenine sahne olmuştu.
I. Patrik Bartholomeos, "Din turizminin gelişmesi, bunun yanı sıra da ülkeler arası toplumlar ile dostluk ve kardeşliğin perçinlenmesi amacıyla bu adımı attık" dedi.
Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos, dinler ve meridyenler arası hoşgörü ve diyalogun önemine dikkat çekti; "Dünyaya sevgi ve barış mesajı verdik. Birlikte oluşturduğumuz bu güzel tablo Avrupa Birliği (AB) yolunda kararlılıkla ilerlemekte olan Türkiye'ye layık bir tablodur. Mayıs 2005'de Bergama'da tekrar buluşmamızı temenni ederiz" diye konuştu.
Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper ve Ticaret Odası Başkanı Ali İhsan Süter de, ayinin Türkiye'de inanç turizminin gelişimi açısından önemine dikkat çektiler.
Ayinin ardından Bergama'da yemek yiyen I. Patrik Bartholomeos ve beraberindekiler, daha sonra Bergama'dan ayrıldılar.
 

 

Home ]
Last modified: ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 22,  2021