Home Up 1821 &  .

Insanlarimiz

    Home Up

ARNAVUTKÖYLÜLERDEN   Yorumlar

<><><><><><><><><><><>

Burada doğdum, burada öleceğim

 Yannis  Hutos - (63) Zangoç  

Yani Hutos ve hanimi

Arnavutköy'de doğdum. Babam bahçede yetiştirdiği domates, salatalık, incir ve dut, kiraz, vişne yetiştirerek geçimimizi sağlardı. Annem tütün fabrikasında çalışırdı.
Kiliseye şu anda en fazla 15 kişi geliyor. Genelde turistler geliyor ziyaret amacı ile. Yıllar önce 8 bin kişi vardı ama şimdi 80 kişi var ve genelde onlar da hasta ve yaşlı insanlar. O zamanlar kilise dolardı. Rum Okulu'nda da şu anda 10 tane öğrenci var. Onlar da burada oturmuyorlar diğer semtlerden geliyorlar.

6-7
Eylül zamanında millet korktu ve gitti. Yunanistan'a gidenler buraya her yıl geliyorlar. Paskalya zamanında buradaydılar. Yıllar önce Türkler çok azdı. 3-4 aileydi, bu 8 bin kişinin içinde. Ama şu anda daha farklı. Ben burada doğdum, burada askerliğimi yaptım ve burada öleceğim.
O zamanki eğlenceler çok başkaydı.
Yukarıda ayazmamız vardı, orada panayır kurulurdu Temmuz'un 20'sinde, ama tabi şimdi yok. Eski insanlar kalmadı.
6 Ocak
'ta bütün Rumlar denizde motor çevirerek, havuz yaparak haçı denize atarlardı ve genç çocuklar denize atlayarak o haçı tutuyorlardı ve kilise başkanına veriyorlardı ve bunun karşılığında da harçlık veriliyordu. Ama şu anda burada yapılmıyor.
Ayrıca yalnız ben değil, tüm
Arnavutköy olarak 3. köprüye "hayır" diyoruz.

<><><><><><><><><><><>

Biz azınlıktık

 Mahmut Çelebi - Arnavutköylüler Derneği Başkan Yardımcısı

Doğma büyüme buralıyım. Arnavutköy'de daha önceleri Türk'ten daha çok Rumlar vardı. Rum kulunda 500 öğrenci varsa bizim okulumuzda 50 öğrenci vardı. Biz azınlıktık bundan 35 sene önce.

Eskiden daha bir dostluk havası vardı, samimi ortamlar vardı. Yaz olduğunda Arnavutköy bir ada gibiydi. Sahilde sandallarla denize açılınıyordu. Hatta Rum kızları bikinilerle gelip fırından ekmek alırlardı.

Çilek tarlaları vardı. Ayazmalarda her iki ayda bir eğlence düzenlenirdi. Büyük ayazmanın yanında domuz çiftliği vardı, Istanbul'daki gayrimüslimlerin ihtiyaçları buradan karşılanırdı.

<><><><><><><><><><><>

Terkedenler her sene buraya gelir

Şahap Sarı - İst. BüyükŞehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Eski Müdürü

1942 yılından beri Arnavutköy'de oturuyorum. Arnavutköy'e geldiğimizde Türkler olarak biz azınlıktaydık, Rumlar daha fazlaydı. Ama Türklüğün verdiği o sıcakkanlılıktan dolayı çok iyi anlaştık. Bana Rumlar'la nasıl geçiniyorsunuz diye sorarlardı. Cevabım şöyle oluyordu; "Müslüman evinden cenaze çıkardı akşamına bitişik Rum evinden tepsiyle cenaze evine yemek götürülürdü." Böyle bir cevap karşısında akan sular duruyordu. Gerçi 6-7 Eylül olaylarından sonra canını kurtarmak için gidenler oldu ama...  
Sayin Sahap Sari - Ist. BykSehir Belediyesi Sehir Tiyatrolari Eski Mdr Yıllar önce Akıntı Burnu'nda oltayla balık tutardık. Benim denizle başım hoş değildi ama arkadaşlarımın bindiği sandala binerdim, beni karga tulumba denize atarlardı daha sonra da çıkarırlardı. Açıkçası yüzme bilmezdim.
Akıntı Burnu
'nda iki tane yemekli gazino vardı. Todori ve Udi Marko. Nezih insanlar gelirdi. Biz de akşamları arkadaşlarla çıkar dolaşır, saz dinlerdik. Burayı terk edip Yunanistan'a gidenler her sene otobüslerle geliyorlar. Eşlerini dostlarını ziyaret ediyorlar. Şu anda komşuluk ilişkileri var ama eski yaşantının lezzeti kalmadı.

<><><><><><><><><><><>

 Burayı bırakmam

Nuran Koçer - (69) Ev hanımı  

Bayan Nuran Kocer61 yıldır burada oturuyorum. Çocukluğumda burası daha güzeldi. Şu anda eski samimiyet yok. Çocukluğum çok iyi geçti. Boğazda oturuyoruz ama mutaassıp bir aileden geldiğim için yüzme bilmiyorum maalesef.

Deniz kenarı olduğu için burası çok güzel. Sokakları, insanları çok güzel. Buranın hiçbir yerini bırakamam. 3. köprü de olmasa çok iyi olacak. Ama eğer köprü yapılırsa Arnavutköy diye bir şey kalmayacak.

<><><><><><><><><><><>

ARNAVUTKÖYLÜLERDEN Köprü için Yorumlar

 Şahin Çırak - (40) Bakkal  

Bay Sahin Cirak 20 yıldır Arnavutköy'de oturuyorum. 3. köprü ile ilgili olarak yapılan çalışmalar destekliyorum. Köprünün yapılmasına olumlu bakmıyorum. 3. köprü yapıldığında yeterli mi olur? Hayır olmaz. Onun yerine bir tüp geçit yapabilirler. Köprünün buradan geçmesi bir rant meselesidir. Köprüyü millet için yaptıklarına inanmıyorum.

 <><><><><><><><><><>

Necati Ergen - (40) Döner Ustası  

Bay Necati Ergen


25
yıldır burada oturuyorum ve köprüye karşıyım. Çünkü tarihi eserler yok olacak. Bazı insanların çıkarları olduğu için bu köprüye evet deniliyor. Ama ben bir Arnavutköylü olarak buna evet demiyorum. Boğazın incisi bizce Arnavutköy ve köprü yapılırsa yok olacak.

<><><><><><><><><><>

Enver Güneş - (47) Balıkçı  

Bay Enver Gunes

Aslında 35 senedir Bebek'te oturuyorum. Köprünün yapılmasına karşı değilim fakat köprüden önce daha elzem olan şeyler var. Toplu taşımacılığı geliştirmek gerekiyor. 3. köprüyü yapsan 4. ve 5'yi isteyecekler. Metroyu yapacaksınız, şehir içinde hızlı ulaşımı sağlayacaksınız. Lüks yaşamdan kopacaksınız. İstanbul için çözüm bu. Yapılan çalışmaları destekliyorum. Faydalı olacaksa yapsınlar ama ben bunu çözüm olarak görmüvorum.

 H   BEYKOZ - BEYKOZ ISKELESI

 

Home ]
Last modified: 22,  2021